©Centrum Medyczno-Optyczne Monokl 2018
ul. Barska 3
02-315 Warszawa
tel. (22) 400 50 50
604 272 425
centrum@monokl.pl
Po zabiegu witreolizy
Przed zabiegiem witreolizy
Widzenie zaburzone mętami
Prawidłowe widzenie
Na czym polega zabieg Witreolizy?
Dla kogo jest przeznaczona?
Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis.
Kapsulotomia laserowa jest zabiegiem, który ma zastosowanie w leczeniu zaćmy wtórnej czylizmętnienia tylnej torebki oka, w którą podczas pierwotnego zabiegu operacyjnego zaćmy wszczepia się sztuczną soczewkę. Zaćma wtórna występuje u wielu pacjentów poddanych zabiegowi usunięcia zaćmy i wszczepienia sztucznej soczewki. U niektórych osób może występować już po kilku miesiącach od zabiegu, u innych po kilku latach, ale u większości osób po operacji występuje zaćma wtórna. Jest to proces, który ciężko nazwać powikłaniem, a raczej normalną koleją rzeczy u osób po operacji zaćmy- pomimo stosowania coraz to nowych soczewek wewnątrzgałkowych, których budowa i materiały z jakich są wykonane ma zapobiegać rozwojowi zmętnienia torby tylnej (zaćmy wtórnej).
Na szczęście jej leczenie jest dosyć proste, szybkie i daje prawie natychmiastowy rezultat. Wykorzystuje się w tym celu laser neodymowo-YAGowy, a zabieg nosi nazwę kapsulotomii tylnej. Polega na wykonaniu szczeliny optycznej ("okienka") w centralnym obszarze zmętniałej torebki. Przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym kroplami, zabieg jest całkowicie bezbolesny i pozwala niemal na natychmiastowe odzyskanie ostrości widzenia. Zabieg wykonuje się w pozycji siedzącej przy specjalnie skonstruowanej lampie szczelinowej. W celu stabilnego ustawienia gałki ocznej przykłada się do niej specjalny rodzaj szkła kontaktowego, uniemożliwiającego mruganie powiek i powiększającego obraz. Zabieg trwa z reguły kilka minut. Przez kilka godzin po zabiegu widzenie może być niewyraźne z powodu olśnienia i obecności cieczy immersyjnej. Konieczne może być także stosowanie specjalnych przeciwzapalnych kropli.
Kapsulotomia (przy rozpoznaniu zaćmy wtórnej)