©Centrum Medyczno-Optyczne Monokl 2018
ul. Barska 3
02-315 Warszawa
tel. (22) 400 50 50
604 272 425
centrum@monokl.pl
Angiografia to badanie które ocenia krążenie naczyniówkowo- siatkówkowe i w związku z tym dajemożliwość rozpoznawania chorób siatkówki i częściowo naczyniówki. Polega ono na dożylnym podaniubarwnika – soli sodowej fluoresceiny i wykonaniu następnie serii zdjęć dna oka.
Angiografia
Angiografia fluoresceinowa, jest badaniem uzupełniającym i jej celem jest ułatwienie postawienia rozpoznania, a nie zastąpienie całokształtu badań klinicznych. Na jakość badania wpływ ma szereg różnych czynników: szerokość źrenic, przezierność ośrodków optycznych (rogówki, soczewki, ciała szklistego).
Angiografia fluoresceinowa umożliwia:
Ocenę krążenia siatkówkowe-naczyniówkowego, z uwidocznieniem cech niewidocznych w tradycyjnym badaniu oftalmoskopowym (wziernikowym)
Ocenę stanu funkcjonalnego naczyń siatkówki i ich szczelności
Sprawdza obecność uszkodzeń siatkówki i częściowo naczyniówki wynikających ze zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych
Sprawdza obecność anomalii naczyń, patologii naczyniowych powstających w przebiegu chorób siatkówki, np. powikłań ocznych w cukrzycy
Ocenę stosowanej terapii, np. fotokoagulacji laserowej.
Jak się przygotować do badania?
Przed badaniem lekarz zbiera wywiad pytając czy badany nie jest alergikiem. Przed badaniem należy być na czczo, a przynajmniej kilka godzin po lekkim posiłku. Badanie wykonuje się przy źrenicach maksymalnie rozszerzonych kroplami, które przez około 4 godziny pogarszają widzenie i mogą powodować światłowstręt.
Opis Badania Wykonywanego Przez Lekarza
Badanie wymaga rozszerzenia źrenic. Aby uzyskać najlepszy wynik wymagana jest pełna współpraca ze strony pacjenta, który podczas badania powinien się siedzieć nieruchomo patrząc w wyznaczonym przez badającego kierunku. Najczęściej ustawienie oka ułatwia dodatkowe czerwone światełko ustawione przed drugim okiem. Unikać należy poruszania głową, okiem, zmian pozycji ciała. Czas w którym wykonać należy większość zdjęć, jest bardzo krótki i zawiera się w okresie do około kilku minut.
Ryzyko powikłań po podaniu dożylnym barwnika jest stosunkowo niewysokie. Najczęściej zdarza się uczucie nudności (krótko po podaniu preparatu), lecz objaw ten zwykle szybko ustępuje samoistnie.U niektórych pacjentów wystąpić może pokrzywka, świąd skóry, niewielka duszność. Objawemnaturalnym, jest przejściowe olśnienie, wywołane światłem lampy błyskowej. Przez kilkanaście godzin po badaniu, utrzymywać się może zażółcenie powłok skórnych i spojówek oraz ciemne zabarwienie moczu (preparat ulega powolnej eliminacji poprzez wydalenie przez nerki).
Przeciwwskazania
Nie jest zalecane wykonywanie badania u kobiet w ciąży i karmiących, a także u pacjentów po przebytym świeżym zawale mięśnia sercowego. Jeżeli u badanego pacjenta występują cechy niewydolności nerek, wskazane jest przed badaniem angiograficznym przeprowadzenie konsultacji nefrologicznej.
Angiografia fluoresceinowa
Angiografia indocyjaninowa, to badanie pozwalające na ocenę naczyniówki gałki ocznej. Jest wykonywana rzadziej niż angiografia fluoresceinowa, głównie w przypadkach trudnych diagnostycznie zwyrodnień siatkówki, degeneracji plamki żółtej, zapaleń i guzów. Badanie polega na dożylnym podaniu kontrastu – zieleni indocyjaninowej i następnie wykonaniu serii zdjęć.
Angiografia indocyjaninowa jest badaniem bezpiecznym, a poważne powikłania po podaniu kontrastu zdarzają się bardzo rzadko, w 1 na 333 000 przypadków.
Informacje dla pacjenta
Przeciwwskazaniem do wykonania tego badania to uczulenie na jod, osoby z ciężkim wywiadem uczuleniowym powinny mieć wykonane badanie na terenie szpitala.
Badanie wraz z przygotowaniem trwa około półtorej godziny.
Wykonanie angiografii wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu i w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.
U około 0,15% pacjentów zdarzają się łagodne reakcje uczuleniowe takie jak pokrzywka, wysypki, plamy skórne.
Możliwe są obrzęki i łagodne stany zapalne pojawiające się w miejscu wkłucia dożylnego.
Angiografia indocyjaninowa
OCT to optyczna koherentna tomografia jest nowoczesną bezkontaktową techniką obrazowania zmian na dnie oka, która umożliwia otrzymanie precyzyjnych przekrojów warstw siatkówki. Technika ta umożliwia uwidocznić najmniejsze zmiany w siatkówce, dając możliwość analizy przekrojów siatkówki i analizy obrazu trójwymiarowego przyczyniając się do wczesnej diagnostyki chorób oczu.
Wskazania do badania OCT:
wszystkie choroby siatkówki okolicy plamkowej (AMD – zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem)
błony nasiatkówkowe
obrzęk plamki
otwór w plamce
trakcje szklistkowo-siatkówkowe
błona podsiatkówkowa(CNV)
retinopatia cukrzycowa
centralna retinopatia surowicza
Badanie jest nieinwazyjne i w zasadzie nie wymaga rozszerzenia źrenicy. Można je wykonywać także u osób cierpiących na alergie, niewydolność krążenia i u kobiet ciężarnych. Nie są potrzebne żadne inne przygotowania do badania. Prosimy o powstrzymanie się od makijażu okolic oczu.
Podczas badania pacjent patrzy nieruchomo we wskazany przez lekarza punkt, od czasu do czasu powstrzymując się tylko od mrugania. Badanie OCT może być wielokrotnie powtarzane.
OCT - optyczna koherentna tomografia